Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 35       Lapozás: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-35

Helységnévmutató: Budapest


1970. október 1.

Emlékünnepséget tartottak a Szövetség 15 évvel ezelőtti megalakulása alkalmából Budapesten. Wild Frigyes az ünnepségen átvette a Munka Érdemrend Aranyfokozatát, Hambuch Géza pedig a Szocialista Kultúráért kitüntetést.

1972. május 20.

A Művelődési Minisztérium és a Német Szövetség vendégeként Magyarországra érkezett a Karl-Max-Stadt-i Városi Színház 26 fős társulata. Hétszer adták elő Kleist "Der zerbrochene Krug" című drámáját Budapesten, Tatabányán, Pécsett és Hajóson.

1972.

Tatán a Miklós-malomban német nemzetiségi bázismúzeum nyílt. A múzeum anyaga 1983 végén költözött át a Nepomuk-malomba.

Minisztériumi döntés az országban 16 könyvtárt jelölt ki a nemzetiségi báziskönyvtárok feladatának ellátására (közülük néhány egyszerre több nemzetiségé is lett). A fővárosban a Gorkij Könyvtár. A német báziskönyvtárak: a Baranya megyei Könyvtár Pécsett (51 Baranya megyei, 12 Bács-Kiskun megyei, 6 Somogy megyei község), a székesfehérvári Vörösmarty Mihály Megyei Könyvtár (14 Fejér megyei, 20 Veszprém megyei község), a tatabányai József Attila Megyei Könyvtár (16 Komárom megyei), a Pest-megyei Könyvtár Budapesten (21 Pest megyei, 2 Nógrád megyei község), a Tolna megyei Könyvtár Szekszárdon (32 Tolna megyei község), a soproni Széchenyi István Városi Könyvtár (7 Győr-Sopron megyei, 6 Vas megyei község).

A MAFILM Dokumentumfilm Stúdiója kisfilmet készített Hajósról és az ott élő németekről. Alkotója Paulus Alajos, címe "Nemzetiségeink életéből".

1975. június vége

A budapesti Eötvös József Gimnáziumban az utolsó évfolyam is leérettségizett. Helyét a Kossuth Lajos Gimnázium vette át az 1971/71-es tanév óta, felmenő rendszerben.

1982. szeptember 25–26.

VII. Német Nemzetiségi Néptánctalálkozó Sopronban. Ebben az évben az országos találkozó megszervezését új alapokra helyezték: egy déli és egy északi döntő előzte meg a fesztivált. A délit május 30-án tartották Bonyhádon, az északit június 6-án, Budapesten. A legjobbak kaptak meghívást Sopronba.

1984. március 19.

A Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében Baranyi Ferenc költő rendezésében nemzetiségi irodalmi előadásokat tartottak (4-szer 2 óra) a Radnóti Színpadon. A német esten Goethe, Schiller, Heine, Petőfi, József Attila, Tóth Árpád versei hangoztak el németül, többek között Darvas Iván és Kertész Péter tolmácsolásában.

1984. június 21–23.

Kohl kancellár hivatalos látogatáson Budapesten tartózkodott, s fogadta a Szövetség vezetőségét is.

1985. március 31.

A "Reicht brüderlich die Hand!" gálaműsora a Budapesti Egyetemi Színpadon.

1987. november 16–20.

A Szövetség meghívására a Baden-Württenbergi Községi Önkormányzatok Szövetsége 3 fős delegációt küldött Magyarországra. A Szövetség mellett tárgyalásokat folytattak a Hazafias Népfront, az Oktatási Minisztérium, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának illetékeseivel a magyarországi németek által lakott települések és a németországi települések közötti kapcsolatok elmélyítéséről és új kapcsolatok felvételének lehetőségéről. Tárgyalásaikon megegyeztek két közhasznú alapítvány létrehozásáról, amelyek egyrészt a partnerkapcsolatok ápolását segítenék elő, másrészt az infrastrukturális fejlesztésekhez anyagi támogatást nyújtanának. Az egyik alapítvány székhelye Stuttgartban, a másiké Budapesten lesz.

1990. január 26.

Megalakult a Budapesti Német Kulturális Egyesület (Deutscher Kulturverein Budapest) a Néprajzi Múzeumban. Elnöke Hambuch Vendel, alelnöke Krix György (Georg Krix). Az egyesület célja a magyarországi németek anyanyelvének, kultúrájának és hagyományainak ápolása, a nemzeti identitás erősítése és érdekei képviselete. Az egyesület információs lapja a Deutscher Bote 6 éven keresztül évente tízszer jelent meg.

Megalakult a budapesti német nyelvű katolikus közösség a Batthyány-téri "Szent Ferenc Sebei" templomban. Az első misén részt vett Paskai László, egy-egy németországi, ausztriai, svájci és NDK-beli püspök, valamint a négy állam nagykövetei. A kezdeményezés még 1988 szeptemberére ment vissza, mikor a Német Püspöki Konferencia külföldi titkársága tárgyalásokat kezdett az Állami Egyházügyi Hivatallal. A közösség lelkésze Franz Walper prelátus lett.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>