Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 35       Lapozás: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-35

Helységnévmutató: Budapest


1990. március 1.

Megnyílt a Hanns Seidel Alapítvány irodája Budapesten.

1991. március 16.

Budapesten megalakult a Magyarországi Németek Szent Gellért Katolikus Egyesülete (St. Gerhards-Werk/Ungarn e. V.). Elnöke Hambuch Vendel. Az alakuló ülésen részt vett Mayer Mihály (Mihály Mayer) pécsi püspök, és a stuttgarti St. Gerhards-Werk ügyvezetője, Rudolf Fath. Az egyesület célja a vallásosság erősítése, az anyanyelv és szokások ápolása a katolikus német kisebbség körében. Minden év május 1-én a budapesti Szent Imre templomban a magyarországi németek számára megtartja az országos májusi ájtatosságot.

1991. május 9–11.

A FUEV Budapesten tartotta soron következő kongresszusát, amelynek előkészítésében komoly szerepet vállalt a Szövetség is. A védnökséget Göncz Árpád vállalta. A kongresszuson Wolfart János a német népcsoport magyarországi helyzetéről, Hambuch Géza pedig a Szövetségről tartott előadást.

1991. szeptember 24. – október 24.

A Szövetség a német kisebbség kárpótlásának segítése érdekében tanácsadó szolgálatot hozott létre. Budapesten és Pest megyében egy hónap alatt négy alkalommal, majd később az ország más részein is tartottak fogadóórákat.

1991. december 18.

Jeszenszky Géza és Hans-Dietrich Genscher külügyminiszter Bonnban parafálta a két ország közötti államszerződést, amelyet majd Antall József és Helmuth Kohl ír alá Budapesten 1992. januárban. A szerződésben külön fejezet foglalkozott a német nemzeti kisebbség jogaival.

1992. június 30.

A Budapesti Német Nemzetiségi Gimnázium "A német kisebbség budapesti gimnáziumáért" (Für das Budapester Gymnasium der deutschen Minderheit) néven alapítványt hozott létre a nyelvi képzés színvonalának emeléséért és a német nemzetiségi hagyományok őrzéséért.

1993. május 5.

A német nemzetiségi gimnáziumok tradicionális találkozója Baján az UBZ-ben. A résztvevő intézmények képviselői Budapestről, Gyönkről, Mórról, Pécsről, Bajáról érkeztek.

1995. szeptember 15.

Budapesten ülésezett a Dunai Svábok Világszervezete (Weltdachverband der Donauschwaben). A tanácskozáson az ausztráliai németek képviselői kivételével az összes, 35 tagszervezet megjelent.

1996. április 22.

Demszky Gábor főpolgármester átadta a budapesti német, lengyel, cigány, szlovák fővárosi kisebbségi önkormányzatok irodáit. (V. ker. Akadémia utca 1. 3.em.)

1997. november 7.

Továbbképzés a magyarországi német kisebbség elektorai számára Pécsett. Másnap Budapesten, november 21-én pedig Baján tartottak továbbképzést az önkormányzatok működésével kapcsolatban felmerülő kérdésekről. A kurzust a Német Belügyminisztérium támogatta anyagilag.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>