I. Életrajzi adatok
II. Tanulmányok
III. Végzettség/diplomák/tudományos fokozatok
IV. Kutatási terület: a Balkán és Jugoszlávia 19-20. századi története, a nemzeti és kisebbségi kérdés Szerbiában és Jugoszláviában, a délvidéki magyar kisebbség története.
V. Munkahely és beosztások
VI. Szakmai tevékenység
Jelenleg a Vajdasági Tudományos Akadémia nemzetközi projektjében vesz részt, amelynek célja a Vajdaság második világháborús emberveszetségének, áldozatainak feltárása.. Kutatásai ezen belül arra irányulnak, hogy a magyar kormányoknak a délvidéki magyarok elleni megtorlásokkal kapcsolatos magatartását elemezze.
Több témával kapcsolódik az MTA Kisebbségkutató Intézetének kutatási programjaihoz: így például A kisebbségi magyar közösségek a 20. században nemrég megjelent monográfia jugoszláviai magyarokra vonatkozó fejezeteit írta meg.
Tudományos érdeklődése az utóbbi években Jugoszlávia és a délvidéki magyarok 1945 utáni története felé fordult, a hagyományos politikai és külpolitikai megközelítés mellett egyre nagyobb hangsúlyt fektet a kisebbség társadalomtörténetének, vizsgálatára.
A délvidéki magyarok történetére irányuló évtizedes kutatásáit összegezte az ARP Atlanti Kutató és Kiadó Közalapítvány Atlantic Studies on Society in Change sorozatában a Columbia University Press által 2003-ban megjelentetett Hungarians in the Vojvodina 1918-1947 c. monográfiájában, illetve Impériumváltás, revízió, kisebbség: magyarok a Délvidéken 1918-1947 című 2004-ben megjelent munkájában., amelynek alapján az MTA Doktori Tanácsa 2003 júniusában az Akadémia Doktora címet adományozta neki.
A kilncvenes években főként a jugoszláv állam széthullásával kapcsolatos kérdések foglalkoztatták, ebből született meg az első magyar nyelvű Tito- monográfiája.
Habilitációs eljárására 1998. áprilisában került sor a Pécsi Janus Pannonius Tudományegyetemen. Itt elhangzó előadásai a fent vázolt kutatásihoz kapcsolódtak. A nyilvános hallgatói elõadás " A jugoszláv önigazgatás kialakulása, válsága és csõdje", a tudományos elõadás pedig "Egy kisebbség megmaradásának lehetõségei és korlátai: magyarok Jugoszláviában 1918-1941" címmel hangzott el.
Tudományos érdeklődése a hetvenes, nyolcvanas években a nemzeti, nemzetiségi kérdés, konkrétan pedig a Délvidék visszacsatolása felé fordult. Kandidátusi értekezését már ebben a tárgykörben, l984-ben védte meg, "A magyar kormányok délszláv politikája a Délvidéken l94l-l944" címmel. Első monográfiája, amely az Akadémiai Kiadónál ugyancsak ebben az esztendőben jelent meg, a bukovinai székelyek 1941-es bácskai letelepítését vizsgálta, ezt követte az 1987-ben megjelent Délvidék 1941-1944 című monográfiája.
A nyolcvanas, kilencvenes években az akkor induló magyarságkutatáson belül a szegedi kutatók munkáját vezette.
Tudományos pályájának kezdete a hetvenes évek elejétől kibontakozó szegedi helytörténeti kutatásokhoz kapcsolódott. Egyetemi doktori értekezését is e tárgykörben, Szeged gazdasági, társadalmi, politikai helyzetének alakulása a harmincas években címmel, 1974-ben védte meg, illetve a Szeged monográfia 4. kötetében írta meg a háború előtti évek történetét.
2000 óta az SZTE Történelem Doktori Iskola Modernkori Doktori Program alapító professzora, a Modernkori Programtanács és a Történelem Doktori Iskola Tanácsának tagja, a Közép-Kelet-Európa és a Balkán alprogram vezetője. Doktoranduszai elsősorban Magyarország és Jugoszlávia 20. századi kapcsolattörténetét, illetve a délvidéki magyarok histróriáját kutatják.
2003 júliusától az SZTE Habilitációs Bizottsága Történettudományi Szakbizottságának tagja. A Magyar Akkreditációs Bizottság Történelemtudományi Bizottságának tagja, a Magyar Tudományos Akadémia Bolyai János Kutatási Ösztöndíj 2. számú szakértői kollégiumának ( Filozófiai és Történettudományok ) tagja.
A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának Történeti Intézete által kiadott, angolul megjelenő Chronica. c. évkönyv szerkesztő bizottságának tagja, illetve a Múltunk c. folyóirat tanácsadó testületének tagja. Megszünésig (1998) a belgrádi Nemzetközi Gazdasági és Politikai Intézet által kiadott Danubius c. évkönyv szerkesztő bizottságának, illetve 1988 és 1996 között a szegedi Acta Historica szerkesztőbiozttságának volt tagja.