I. Életrajzi adatok
Név: Tóth Ágnes
Állandó lakcím: 1028 Budapest, Zrínyi u. 27.
Születési dátum: 1961.01.22.
Telefon: 06/1/376-86-83
Mail: toth@mtaki.hu
Munkahelyi cím: 1014 Budapest, Országház u. 30.
Munkahelyi telefon: 06/1/224-67-00/472
Nyelvtudás: német
Egyéni honlap: -
II. Tanulmányok
III. Végzettség/diplomák/tudományos fokozatok
IV. Kutatási terület
V. Munkahely és beosztások
VI. Szakmai tevékenység
Személyes tudományos érdeklődésem jelenleg három nagyobb területet ölel fel.
1. Magyarország és Kelet-Közép-Európa XX. századi történetén belül különösen a régió nemzetiségeinek legújabb-kori története, az egyes országok nemzetiségpolitikájának változásai, és a második világháborút követő kényszermigráció – ki-, be-, és áttelepítések – kérdése foglalkoztat. Ezen szélesebb kutatási területen belül az elmúlt évtizedben az alábbi kutatásokat végeztem:
2. A magyarországi nemzeti-etnikai kisebbségek 21. századi jellemzői, helyzete. Ehhez a témához kapcsolódóan két nagyobb kutatásban veszek részt.
2003-: Néhány éve – Vékás János kollégámmal közösen – „Identitás és modernizáció” címmel a hazai nemzeti-etnikai kisebbségek 21. századi gazdasági, társadalmi helyzetére vonatkozó vizsgálatokat végzünk. Elsősorban a modernizációs kihívásoknak, a migrációnak, az adott kisebbségi csoport demográfiai jellemzőire, nemzeti identitására gyakorolt hatását vizsgáljuk. A kutatás koncepcionálásakor - amely elsősorban makroanalízisre épül -, törekedtünk arra, hogy módszertanilag is új megközelítéseket alkalmazzunk, amely más országok kisebbségeinek vizsgálata során is alkalmazható. A kutatás eddigi eredményei közül kiemelendőnek tartom a nem Magyarországon született kisebbségi kötődésűek demográfiai jellemzőinek elemzését, a magyarországi nemzeti-etnikai kisebbségek identitásszerkezetére vonatkozó eredményeinket, amelyeket szintén magyar és idegen nyelvű publikációkban tettünk közzé.
E kutatási témán belül a közeljövőben a kisebbségek pártpreferenciáinak vizsgálatát, az oktatás-nyelvhasználat-identitás összefüggéseit, valamint a kisebbségi kulturális szervezetek tevékenységének vizsgálatát tervezzük.
2008-: „Elit és innováció. A magyarországi és határon túli elitcsoportok innovációs kapacitása és értékteremtő képessége Európai Uniós környezetben.” című kutatást a Politikai Tudományok Intézetével közösen, a Gazdasági Minisztérium támogatásával végezzük. A kutatás a társadalmi elitek, ezen belül a magyarországi német, szlovák, román, cigány kisebbség politikai, gazdasági, kulturális elitjeinek szociológiai vizsgálatát tűzte ki célul. Ezen belül a magyarországi rész-kutatás irányítása, az elemzés elkészítése a feladatom.
3.Ezzel párhuzamosan immár másfél évtizede foglalkozom az 1956-os forradalom – elsősorban Bács-Kiskun megyei – eseményeivel. Több éven keresztül tagja voltam annak a kutatócsoportnak, amely a Soros Alapítvány támogatásával arra vállalkozott, hogy az 1956-os forradalom vidéki eseményeit föltárja. Az összegyűjtött, igen gazdag forrásanyag földolgozásának eredménye az a két kötetes munka – 1956. Bács-Kiskun megyei kronológiája és személyi adattára –, amely először 2000-ben, majd átdolgozott kiadása 2001-ben is megjelent.