Dobos Balázs

A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény történeti kronológiája

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 215       Lapozás: 1-10 ... 131-140 | 141-150 | 151-160 ... 211-215

Intézménymutató: Kormány


2001. július 10.

A kormány rendeletet fogadott el a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatalról (125/2001. (VII. 10.) Kormányrendelet), amely július 25-én hatályba lépve váltotta fel az eredeti, 1990-es jogszabályt. Az új rendelet a NEKH feladatai közé emelte a kisebbségi törvény és a kapcsolódó jogszabályok felülvizsgálatában és a módosítások előkészítésében való közreműködést.

2001. szeptember 19.

Az EJKVB ülése meghallgatta Dávid Ibolya és Pintér Sándor minisztereket. Az igazságügyi miniszter bevezetőjében elmondta, hogy egy olyan konszenzusos törvényjavaslatot, mint a kisebbségi törvény módosítása, kötelessége támogatni abban, hogy azt a kormány és az Országgyűlés megtárgyalja. Hargitai János ezt követően a miniszter segítségét kérte a törvénymódosítás ügyének előmozdításához, ezen belül is különösen a PM álláspontjának letisztázódásához.

Elkészült a törvénytervezet a nemzeti és etnikai kisebbségek parlamenti delegátusairól.

2001. október 11.

Az Országgyűlésnek benyújtásra került a Magyar Köztársaság területén élő nemzeti és etnikai kisebbségek helyzetéről szóló kormánybeszámoló, amely az 1999-2001 közötti fejleményeket foglalta össze. A jelentés a további kisebbségpolitikai feladatok sorában leszögezte, hogy „folytatni kell a kisebbségi törvény és a kapcsolódó jogszabályok felülvizsgálatának annak érdekében, hogy még ebben a ciklusban megteremtődjenek a kisebbségi önkormányzati rendszer kiépítésének, valamint működtetésének jogszabályi és pénzügyi garanciái. A Kormány a kisebbségi autonómia kiteljesedése, a kisebbségi identitás megőrzése kulcskérdésének tekinti e problémakört. A már előkészített jogszabály csomag választójogi részéből is célszerű mindazon elemek vizsgálata, melyek csökkenthetik az „etno-biznisz” jelenségét és elősegíthetik azt, hogy a 2002-es kisebbségi önkormányzati választások során valóban csak az adott kisebbségi közösséghez tartozó személyek lehessenek a közösség választott képviselői, vezetői. A Kormány e jogalkotási feladathoz – az eddigieknek megfelelően – teljeskörű szakértői segítséget nyújt az Országgyűlés Emberi jogi, Kisebbségi és Vallásügyi Bizottságának.”

2001. november 20.

Az EJKVB ülésén Hende Csaba úgy foglalt állást, hogy a kormány csak a törvényjavaslatok bizottsági benyújtása után tudja kialakítani az azokkal kapcsolatos álláspontját. A kormány támogatásával a Bizottság végül egyhangúlag úgy döntött, hogy a két törvénytervezet kerüljön benyújtásra.

2002. április 17.

Kaltenbach Jenő az éves beszámolóját ismertető sajtótájékoztatón kijelentette, hogy nem lehetetlen a kisebbségi önkormányzati választások elhalasztása, a külön időpontban történő megrendezés, de szerinte az új kormány megalakulása után elegendő idő lesz még a kisebbségi törvény módosítására. Felelőtlenségnek tartotta viszont úgy nekivágni az őszi választásoknak, hogy addig semmilyen változás nem következik be a jogszabályokban. Ezzel kapcsolatos javaslatai közt említette a választások időbeni elkülönítését, a választójog szigorítását, valamint az arányos szisztémára való áttérést helyi és országos szinten egyaránt.

2002. május 13.

Az országos kisebbségi önkormányzatok vezetői közös találkozójukon fogalmazták meg az új kormánnyal szembeni kisebbségpolitikai elvárásaikat, köztük a kormányprogrammal kapcsolatos kívánalmakat, az első száz nap kisebbségpolitikai teendőit, valamint a kormányzati struktúra kívánt átalakítását. A dokumentumot május 16-án juttatták el Medgyessy Péter miniszterelnöknek.

2002. május 24.

Szászfalvi László a kormányprogram vitájában felszólalva, felhívta a figyelmet az őszi kisebbségi önkormányzati választások és a törvénymódosítás ügyeire: „… ezzel összefüggésben azt is tudjuk, hogy a parlament előtt ott van egy jól, konszenzussal előkészített javaslat. Fontosnak tartjuk, hogy ezt mielőbb leporoljuk, megtárgyaljuk, megvitassuk és fogadjuk el, hogy az őszi kisebbségi önkormányzati választások ennek alapján történhessenek meg. Fontos momentum ez a kisebbségi törvény módosításával együtt, amelyről sajnos nem esik szó a kormányprogramban, ezért erre is szeretnénk felhívni a kormány figyelmét.”

2002. június 26.

Heizer Antal, a NEKH kinevezésre váró új elnöke a Népszabadságnak adott interjújában elmondta, hogy az új kormányzat sokkal inkább kezdeményező szerepet kíván betölteni a kisebbségpolitika alakításában. Szükségesnek tartotta jogi eszközökkel megakadályozni az etnobiznisz terjedését, de ez ügyben az év őszéig már nem számított változásra. Fontosnak azt tartotta, hogy legkésőbb két éven belül olyan törvény szülessen, amely lényegesen le tudja csökkenteni a visszaélések lehetőségét. Erre a legjobb megoldásként – Kaltenbach Jenő korábbi javaslatának megfelelően – a kisebbségi választópolgárok névjegyzékbe vételét értékelte.

2002. július 1.

A Miniszterelnöki Hivatalról szóló 148/2002. sz. kormányrendelet szerint a Hivatalt vezető miniszter önálló feladatkörű politikai államtitkár útján vagy annak közreműködésével látta el a nemzeti és etnikai kisebbségek ügyeit, valamint a NEKH irányítását.

2002. november 13.

Az EJKVB ülése megvitatta az alkotmány módosítására, az uniós jogharmonizációval összefüggésben benyújtott törvényjavaslatot, amelyet általános vitára alkalmasnak talált. Hargitai János a vitában felhívta a figyelmet arra, hogy a tervezett szöveg nem ejt szót a kisebbségi önkormányzati választásokról, ennek jogi következményeiről, illetve szorgalmazta egyúttal a megfelelő törvénymódosítást. A bizottság a délutáni, következő ülésén többek között a 2002-es kisebbségi önkormányzati választások tapasztalatait tárgyalta meg Ispánovity Mártonnak, a NEKH főosztályvezetőjének, Kaltenbach Jenőnek, Teleki Lászlónak, és Rytkó Emíliának a jelenlétében. Többen határozottan kiálltak a választójogi reform szükségessége mellett. Láyer József képviselő (FIDESZ) azt indítványozta, hogy az EJKVB a megvalósulás érdekében nyújtson be egy határozati javaslatot, amelyben felkérné a kormányt, hogy 2003 végéig terjessze be a módosító törvénycsomagot. Lásztity Péró hozzászólásában kulcsfontosságúnak a kisebbségek részvételét nevezte, és jelezte, hogy a munka már megindult az országos önkormányzatok és a NEKH munkatársai között.

kapcsolódók


további kronológiák


(c) Erdélyi Magyar Adatbank 1999-2008
Impresszum | Médiaajánlat | Adatvédelmi záradék