Dobos Balázs

A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény történeti kronológiája

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 1429       Lapozás: 1-10 ... 1071-1080 | 1081-1090 | 1091-1100 ... 1421-1429

2006. augusztus 3.

Az OVB ülése a 365/2006. sz. határozatával elrendelte, hogy az OVI szeptember 17-ig ellenőrizze a bunyevác kisebbségi kezdeményezés összegyűjtött aláírásait.

2006. augusztus 30.

Martyin Tivadar, a Magyarországi Románok Koalíciójának és Elekes Gabriella, a Fővárosi Ortodox Nők Egyesületének elnökei sajtótájékoztatójukon arra hívták fel a figyelmet, hogy több fővárosi kerületben és vidéki településen olyan személyek indulnak jelöltként a kisebbségi önkormányzati választásokon, akik ismerten a közösségen kívüliek, vagy a közösség számára ismeretlenek. A kisebbségi vezetők azt kívánták elérni, hogy a magyarországi román kisebbséghez nem tartozók ne kerülhessenek be a kisebbségi testületekbe. Elmondták, hogy ilyen kétes jelölteket állított a Magyarországi Román Országos Önkormányzat vezetése által létrehozott Magyarországi Románok Országos Érdekvédelmi Egyesülete. Hozzátették, hogy olyan személy is indul, aki egyben a szervezet elnöke is.

2006. szeptember 5.

A NEKH sajtóközleményt adott ki a kisebbségi választások második szakaszáról, amelyben Heizer Antal megfelelőnek minősítette a folyamatok alakulását.

2006. szeptember 7.

Az OVI ülése megállapította, hogy érvényes a bunyevác kisebbségi kezdeményezés, és erről haladéktalanul tájékoztatja az Országgyűlés elnökét.

Sárközi János József, a szekszárdi cigány kisebbségi önkormányzat elnöke (Lungo Drom) sajtótájékoztatón bírálta a külön helyiségben való szavazást és a névjegyzékbe vételt, mert megítélése szerint az emberek tartanak a megkülönböztetéstől és attól, hogy névvel és lakcímmel együtt vállalják a cigányságukat.

2006. szeptember 21.

A kisebbségi választói névjegyzékek összeállításával kapcsolatban Heinek Ottó a Magyar Narancsnak elmondta, hogy a németeknek külön problémát okozott az, hogy a regisztrációval egyidejűleg zajlottak le az egykori kitelepítéssel kapcsolatos megemlékezések, és akkor is a listáknak jutott a főszerep. Heizer Antal szerint a szlovéniai megoldást kell átvenni, ahol a kisebbségek vezetik a névjegyzékeket, de az új szabályozásnak köszönhetően most is könnyű rajtakapni az etnobizniszben utazókat.

Budapesti Ortodox Nők Egyesülete és a Magyarországi Románok Koalíciója Bukarestben hívta fel a romániai hatóságok és sajtó figyelmét arra, hogy megítélésük szerint nem román „betolakodók” veszélyeztetik a román kisebbségi önkormányzatok működését Magyarországon, akiknek arányát a román képviselők 40-45 százalékában jelölték meg. A két szervezet képviselője szerint a kialakult helyzethez nagyban hozzájárult az országos román önkormányzat elnöke is, aki az eredetileg tervezettnél kevésbé szigorúbb jogszabályt támogatott.

2006. szeptember 22.

Szili Katalin – miután találkozott a hazai kisebbségek képviselőivel – egy országos kisebbségi önkormányzati konferencia mint új konzultatív fórum életre hívására tett javaslatot. A házelnök szerint szót lehetne ejteni a kisebbséget érintő jogszabályokról, esetleges módosításukról, a választási jogszabályok finomításáról, a pénzügyi-finanszírozási kérdésekről, a nemzeti fejlesztési tervről, valamint a kisebbségeknek a médiában való szerepléséről. A találkozó résztvevői elismerően szóltak a módosított kisebbségi törvényről, bár elhangzott, hogy szükséges a párbeszéd a választójogi törvényről, amely nem mindenben teljesítette a célját.

2006. október 1.

Települési és kisebbségi önkormányzati választások, amelynek során mintegy 2045 kisebbségi önkormányzatot választottak meg helyi szinten.

2006. október 9.

Kaltenbach Jenő a kisebbségi önkormányzatok működését segítő legújabb kézikönyv bemutatóján elmondta, hogy hozzá kellene kezdeni a hatályos jogi szabályozás hibáinak kijavításához. Álláspontja szerint továbbfejlesztésre szorul a kulturális autonómia lehetősége, valamint a választójog területe. Az utóbbi például azért, mert a két legnagyobb kisebbség, a cigányság és a németség esetében összesen száz olyan település volt, ahol a 2001-es népszámláláson még tíznél kevesebben jelezték a kisebbségi hovatartozásukat, és 2006-ban mégis alakult kisebbségi önkormányzat. Országosan legalább százötven ilyen település akadt.

2006. október 13.

Ignácz János, a Somogy Megyei Romák Egyesületének elnöke a Somogyi Hírlapnak elmondta: elégedetlenek azzal, hogy a kedvezményes mandátum intézményének megszüntetésével lényegében kiszorultak a települési önkormányzatokból. Fájlalta azt is, hogy a valós létszámnál sokkal kevesebben regisztrálták magukat a romák a kisebbségi választói névjegyzéken.

2006. október 15.

Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter október 15-i hatállyal Paulik Antalt nevezte ki a NEKH megbízott elnökévé.

A Magyar Hírlap tudósítása szerint felmerült, hogy a kisebbségi önkormányzati választásokon nem romák is szavaztak cigány jelöltekre.

kapcsolódók


további kronológiák


(c) Erdélyi Magyar Adatbank 1999-2008
Impresszum | Médiaajánlat | Adatvédelmi záradék