Dobos Balázs

A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény történeti kronológiája

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 77       Lapozás: 1-10 ... 41-50 | 51-60 | 61-70 | 71-77

I II III IV V VI VII VIII IX X XII


1993. augusztus 25.

Fodor Gábor megküldte Angió – Auth Jánosnak, a Magyarországi Olasz Szövetség elnökének a NEKH véleményét a Szövetség támogatásával és az olaszok kisebbséggé nyilvánításával kapcsolatban.

1993. szeptember 22.

Angió – Auth János, a Magyarországi Olasz Szövetség elnöke válaszlevélben reagált Fodor Gábor augusztus 25-i levelére. Jelezte, hogy „Szövetségünk az Alkotmánybírósághoz fordult az MTA történészei szerint is honos, csak politikai okokból el nem ismert nemzetiségeknek, a csehnek és az olasznak, magyarországi hivatalos elismertetése ügyében.” Fodor Gábor október 5-i válaszában arról tájékoztatott, hogy a levél tartalmát ismertette az EJKVB szeptember 29-i ülésén. A Magyarországi Olasz Szövetség 1993, azaz a kisebbségként való elismerés kudarca után azonban már nem fejtett ki érdemi tevékenységet, és végül a Fővárosi Bíróság mondta ki a megszűnését és a nyilvántartásból való törlését 2001 őszén. A szerveződés így nem képezhette szervezeti hátterét a 2007 decemberében felmerülő újabb olasz kisebbségi kezdeményezésnek.

1993. szeptember 23.

A Kisebbségi Kerekasztal sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy a hamarosan hatályba lépő kisebbségi törvény számos előremutató elemet tartalmaz, de valójában csak az addigi szokásjog emelkedik törvényerőre, valódi „rendszerváltás” nem lesz a kisebbségek életében. A Kerekasztal mindenekelőtt azokat a garanciákat hiányolta, amelyek a deklarált jogok biztosításához lennének szükségesek. Felrótták a jogszabálynak, hogy a kisebbségi vezetők nem vehetnek részt az önkormányzati választások ellenőrzésében, a szavazólapokon csak magyarul tüntetik fel az információkat, és a települési kisebbségi önkormányzattá való átalakulás is komoly veszélyeket rejt magában.

1993. szeptember 27.

A szentendrei Kisebbségkutató Intézet tanácskozásának megnyitóján Fodor Gábor szerint a gyakorlat fogja bebizonyítani, hogy a kisebbségi önkormányzatok miként állnak meg a lábukon, hogyan láthatók el vagyonnal, mekkora lesz a mozgásterük, és milyen lesz a viszonyuk a települési önkormányzatokkal. Álláspontja szerint a törvényt hiba lenne modellként állítani más országok parlamentjei elé, mert sajátos magyarországi helyzetet tükröz. Wekler Ferenc azt emelte, hogy súlyos problémát fog okoz a jogszabály végrehajtása, mert a helyi önkormányzatok szűkös kereteiből várhatóan csak kevés pénz és eszköz fordítható a leendő kisebbségi testületek beindítására.

1993. szeptember 29.

Az EJKVB ülése 6 igen, 1 nem és 7 tartózkodás mellett nem tartotta általános vitára alkalmasnak Suchman Tamás képviselő (MSZP) azon önálló képviselői indítványát, amely a kisebbségi törvény módosításával a kisebbségi nyelvek közé sorolta volna a hébert. A képviselő nem kívánta a zsidóságot kisebbségként kezelni, de szerinte például így lenne biztosítható a nyelvoktatás a zsidó vallási iskolákban. Az ülés végén Fodor Gábor tájékoztatásul felolvasta a képviselőknek Angió-Auth János, a Magyarországi Olasz Szövetség elnökének szeptember 22-ei levelét.

1993. október 5.

A Magyar Nemzet körkérdésére adott válaszában Mata Mihály kifejezte azon reményét, hogy a kisebbségi törvénnyel kapcsolatban, a későbbiekben lehetőség lesz bizonyos módosításokra (pl.: fővárosi kisebbségi önkormányzat létesítése stb.). Hasonló vélemények adott hangot Lásztity Péró is.

1993. október 20.

Két rendelkezését leszámítva hatályba lépett a nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló 1993. évi LXXVII. törvény.

1993. október 22.

Báthory János a Dunai Társaság Vízivárosi Esték rendezvénysorozatának keretében elmondta, hogy „a törvénynek vannak ugyan hibái, de meg kell próbálni hasznosítani belőle, amit lehet, mintegy három év múlva pedig aztán, levonva a gyakorlat megmutatta tanulságokat, nekiláthatunk a finomításnak.”

1993. december 21.

Az Országgyűlés elfogadta a Boross Péter által vezetett kormány programját, amely a hazai kisebbségekkel kapcsolatban rögzítette, hogy „folyamatban van a kisebbségi törvény más jogszabályokkal való összhangjának megteremtésével kapcsolatos jogharmonizációs tevékenység. A kormány megalkotja a törvény végrehajtásának pénzügyi vonatkozásait szabályozó rendeletet és előkészíti a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Alap létrehozására vonatkozó javaslatot.”

kapcsolódók


további kronológiák


(c) Erdélyi Magyar Adatbank 1999-2008
Impresszum | Médiaajánlat | Adatvédelmi záradék