Dobos Balázs

A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény történeti kronológiája

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 10       Lapozás: 1-10

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII


2003. november 4.

Kiss Péter az országos kisebbségi önkormányzatok elnökeivel találkozott, akik előzőleg az Országos Német Önkormányzatnál gyűltek össze taktikai egyeztetésre, amelyen az OCÖ képviselője nem volt jelen. A kisebbségi vezetők arra kérték a minisztert, hogy két héten belül kaphassák meg a kodifikált törvénytervezeteket, hogy azokat még karácsony megvitathassák a közgyűléseik. A találkozón a bolgár, ruszin, szerb és ukrán vezetők elvetették a névjegyzék bevezetését, amelynek terén Kiss Péter egy vegyes, az országos önkormányzat és az OVB által összeállított és kezelt modellre tett javaslatot. A miniszter ígéretet tett arra nézve, hogy a normaszöveg-tervezetek november második felére elkészülnek, amelyekről majd újabb egyeztetést lehet tartani. A MEH sajtóközleménye a találkozóval kapcsolatban azt is hírül adta, hogy Szabó Vilmos vezetésével, a meglévő koncepció alapján megindul a négypárti egyeztetés is.

2003. november 13.

Heizer Antal megküldte Szászfalvi Lászlónak a kisebbségi jogszabály-alkotási koncepciót. Közölte egyúttal azt is, hogy zajlanak a szövegezési munkálatok, és néhány napon belül megindulhat a kisebbségi és a közigazgatási egyeztetés.

2003. november 14.

A NEKH megküldte az országos kisebbségi önkormányzatok és a közigazgatási szereplők számára a szövegszerű törvénytervezetet azzal a kéréssel, hogy két héten belül véleményezzék azt.

2003. november 25.

Kisebbségi tanácskozást tartottak Szentgotthárdon, amelynek keretében Hergovich Vince, az Országos Horvát Önkormányzat alelnöke, Ropos Márton, az Országos Szlovén Kisebbségi Önkormányzat elnöke és Wenckl Frigyes, a Vas és Zala megyei német kisebbségi önkormányzatok szövetségének elnöke szükségesnek nevezték a választási regisztrációt, és szorgalmazták egyúttal a kulturális autonómia megvalósítását.

2003. november 26.

Sutarski Konrád levélben arról tájékoztatta Heizer Antalt, hogy egyetért a kisebbségi törvénytervezettel.

2003. november 27.

Sutarski Konrád megküldte Heizer Antalnak a BM által készített, a kisebbségi önkormányzati képviselők választásáról szóló törvénytervezettel kapcsolatos megjegyzéseit. A lengyel elnök üdvözölte a megyei szintű kisebbségi önkormányzatok létrehozásának lehetőségét, de nem értett egyet a tervezett nyilvántartásba vétellel, és nagyobb hangsúlyt inkább a jelölő szervezetekre helyezett volna.

2003. november 28.

Puss Lajos, az IM munkatársa megküldte a NEKH Titkárságának az IM elképzelését a kisebbségi névjegyzék létrehozásával kapcsolatos szabályozásról.

Rendkívüli közgyűlést tartott az OCÖ, amely ülésnek a legfontosabb napirendi pontja a kisebbségi törvény és a kapcsolódó választójogi szabályok tervezett módosítása volt. Élénk vita bontakozott ki a kisebbségi önkormányzati tisztviselők díjazásáról, illetve a név szerinti szavazáskor a jelenlévők 19:17 arányban támogatásáról biztosították a kisebbségi választójogi névjegyzék bevezetését.

2003. november 29.

A Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának közgyűlése támogatta a törvénytervezeteket, és megbízott egy kisebb testületet azzal, hogy dolgozza ki a konkrét észrevételeket a dokumentumokkal kapcsolatban. A görög országos önkormányzat közgyűlése pedig 10:1 arányban nem támogatta a törvénymódosítást.

2003. November

A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata kialakította a szakmai véleményét a nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló 1993. évi LXXVII. törvény módosítására előterjesztett törvénytervezetről.

kapcsolódók


további kronológiák


(c) Erdélyi Magyar Adatbank 1999-2008
Impresszum | Médiaajánlat | Adatvédelmi záradék