Ami mindannyiunk érdeke
Az első világháború után a győztes nagyhatalmak nemzetközi szerződésekben kívánták rendezni a kisebbségi kérdést - nem sok sikerrel. A második világháború után még ezeknek a szerződéseknek a további érvényessége is kérdésessé vált, és a problémát csupán az általános emberi jogok egyik vetületeként akarták kezelni szerződéses garanciák nélkül. "Uraim, félreértik a helyzetet, nem az a feladatunk, hogy megvédjük a kisebbségeket, hanem az, hogy magunkat védjük meg a kisebbségektől" - mondta egy diplomata az ENSZ megalakulásakor San Franciscóban 1945-ben. Ilyen politikai és hatalmi légkörben alakult a kelet-közép-európai magyar kisebbségek második világháború utáni története. Az 1980-as évek végéig elsősorban ez a szemlélet határozta meg a jogi helyzetet, és erősen átjárta a politikai gondolkodást is mind Nyugat-Európában, mind az Amerikai Egyesült Államokban. Európának ezen részén pedig a sztálini nemzetiségi politika a kisebbségi kérdést megoldottnak deklarálta. Ez az az időszak, amikor a magyar kormányok részéről elképzelhetetlen volt szóvá tenni bármilyen - a szomszédos országokban élő - kisebbségek elleni diszkriminációt, mivel ez a kommunista internacionalizmus és a "belügyekbe való be nem avatkozás" elvébe ütközött (volna).
A kommunizmus összeomlásával ebben a vonatkozásban is megváltozott a helyzet, Nyugaton és Keleten egyaránt. Mintegy kisebbségjogi konjunktúra következett be. Ez az az időszak, amikor egyrészt jogilag kötelező, másrészt jogilag ugyan nem, de politikailag kötelező nemzetközi dokumentumok születnek, amelyek a kisebbségi jogokat az emberi jogok szerves részének tekintve kiemelik a belügyekbe való be nem avatkozás elve alól és a nemzetközi együttműködés kereteibe tartozóként kezelik. Ugyanakkor ezek a dokumentumok az aláíró országok esetében jobbára nem a kisebbségeknek megadandó, nemzetközileg kikényszeríthető jogokat írnak elő, hanem az állam számára kötelezettségeket állapítanak meg a kisebbségekre vonatkozóan. A probléma abból adódik, hogy a gyakran elvont alapelvként megfogalmazott kötelezettség - azzal a kitétellel együtt, hogy az alapelv az adott ország jogrendjének keretei között érvényesítendő - nagy mozgásteret hagy a vállalások teljesítésében.
Az ajánlások pedig még ha a kisebbséghez tartozó személyek számára egyénileg vagy csoportjuk más tagjaival közösen gyakorolható jogokat adnak is, értelemszerűen nem kötelezőek. Az Európa Tanácsban elfogadott ajánlások megsértésük esetén az Emberi Jogok Európai Bírósága előtt nem peresíthetőek, azaz megsértésük nem szankcionálható. További probléma, hogy az akár kötelezettségként, akár ajánlásként elfogadott dokumentumok nem járják át a térség államainak közjogi gondolkodását, a mindennapi gyakorlatot. Például, ha a román államhatalom a magyar nyelv használatát lehetővé teszi a közigazgatásban vagy az oktatás minden szintjén, ezt a jogot - úgymond - megadja, adományozza, nem pedig az állampolgárok velük született jogaként kezeli. A hosszadalmas vitákra okot adó szemlélet a kelet-közép-európai posztszocialista országokban az erősen centralizált állam politikai kultúrájából következő örökség, s nem kíván támaszkodni, vagy legalábbis gyanakvással tekint ma is a civil társadalom kezdeményező, önszervező erejére, noha ez a demokratikusan építkező társadalom létének elengedhetetlen előfeltétele.
Ezt a helyzetet bizonyos mértékig ellensúlyozzák a sokat vitatott alapszerződések és kisebbségvédelmi egyezmények, melyeket a magyar kormányok a szomszédos országokkal kötöttek, s amelyek egyrészt jogi kötelezettséggé kívántak tenni bizonyos - nemzetközi szinten csak ajánlásként elfogadott - dokumentumokat, másrészt a vegyes bizottságok rendszerének megteremtésével eszközt hoztak létre a vállalások ellenőrzésére. (A magyar-szlovák vegyes bizottság kivételével a többiek rendszeresen üléseznek.)
A magyar kormány az utóbbi években abból a megfontolásból kiindulva alakította kisebbségpolitikai stratégiáját, hogy Magyarországnak és a magyar kisebbségeknek a szomszédos országokban a többségiekkel együtt kell működnie az euroatlanti integrációhoz való együttes vagy egymást követő csatlakozásuk érdekében. Ez teremthet érdekközösséget kisebbség-többség, Magyarország és szomszédai között a kialakult előítéletek, fóbiák és a tényleges ellentétek ellenére. Az alultőkésített, szociális feszültségekkel terhes térségben ugyanis nagy a veszélye, hogy a kisebbségi kérdés interetnikus viszályok keltésének ürügyévé válik különféle szélsőséges, nacionalista elitek kezében. Kisebbségpolitikánk akkor lehet eredményes, ha sikerül hozzájárulnia ahhoz, hogy az egyes országokban az átalakulás során jelentkező szociális, társadalmi, gazdasági, politikai feszültségeket a demokrácia követelményeinek, illetve természetüknek megfelelően kezeljék, s ne kisebbség és többség vagy Magyarország és a szomszédos ország problémájaként. A fáziseltolódás, ami az euroatlanti integrációs csatlakozás terén az egyes országok között fennáll, Magyarországot ugyancsak a kétoldalú, illetve regionális egyezmények, szerződések, mechanizmusok kialakítására, működtetésére ösztönözte, illetve ösztönzi.
Miközben a magyar kormány alkotmányos felelőssége a határon túli magyarok egzisztenciális, nemzeti kultúrát ápoló támogatását - a fentiekben említett nemzetközi jogi adottságok mellett - hatékonyan alakítani, azt is tudomásul kell venni, hogy a magyar közösségek helyzetét alapvetően a szomszédos országok belpolitikai és gazdasági helyzete határozza meg, ez pedig országonként és időszakonként változó. Elég ha csak arra utalok, hogy az egykori Jugoszláviában élő magyarok életszínvonala és lehetőségei a ’80-as évek végétől hogyan romlottak odáig, hogy ma az átlagkereset körülbelül ugyanakkora, mint Romániában, s a határon ma ki- és bejutni nehezebb, mint a 1990 előtt Magyarország esetében volt.
Ugyanakkor rá kell mutatni - a változó körülmények között - a magyar kisebbségek történelmileg igazolható, stabilizáló szerepére. A kisebbség a gazdasági jólétben, a kiegyensúlyozott társadalmi helyzet megteremtésében többszörösen érdekelt. Ilyen helyzetben ugyanis jelentősen megnövekszik az esélye, hogy képes mind a törvényhozásba, mind a kormányba bejuttatni képviselőit, s részt vállalni az adott ország modernizációs, integrációs pályára állításában. Ennek jó példája a kisebbségi magyarok kormányzati szerepvállalása az 1990 utáni Csehszlovákiában és az 1996‑os választások után Romániában. Ha számba vesszük, hogy az 1990 utáni választások során hat szomszédos ország parlamentjében vannak szabadon választott magyar képviselők, és több száz magyar polgármester, illetve több ezer magyar önkormányzati testületi képviselő vesz részt a szomszédos államok államigazgatásában, kirajzolódnak az együttműködés területei és módozatai, melyek mentén a magyar kormány kisebbségpolitikai stratégiája működtethető.
Magyarország számára világos, hogy sem a paternalista, sem a kérdést elhárító politika nem lehet eredményes. A magyar nemzet részeit alkotó magyar közösségek tagjai, legitim politikai vezetői egyenjogú, partneri szerepet kívánnak maguknak mind az adott országon belül, ahol élnek, mind magyarországi kapcsolataikban. Magyarországnak ehhez kell partnernek lennie.
Magyarország EU-felvétele után újabb esélyek és gondok jelentkeznek. Az érintettek érdekei ugyan lehetnek átmenetileg eltérőek, de nem ellentétesek egymással. Új szerepfelfogásra van szükség minden fél részéről. Ami Schengent illeti, a megoldást meg kell találni. Minden magyar kormánynak erre kell törekedni, de nem rögtönzésekkel, hanem komoly, következetes munkával - ami hónapok óta folyik -, tárgyalásokkal, a legkisebb kérdéstől a szabadkereskedelem, az akadálytalan határátlépés, az oktatás, a munkaerőpiac ügyén keresztül a határőrizet technikai kérdéséig bezárólag.
Azt kell elérnünk, hogy a 21. századba fordulva ne a kelet-európai kis államok nyomorúsága, nacionalizmusai, kollektivista ideológiák határozzák meg a kisebbségekben élők életét/életünket, hogy az európai integráció kihívásaira válaszolva ez a térség ne a kisebbségek és többségek világa, hanem egyenlő esélyeket és jogokat élvező állampolgárok közösségéből felépülő világ legyen. Az egyes országok között meglevő fáziseltolódás miatt az euroatlanti integrációs csatlakozásra Magyarországnak úgy kell felkészülnie, hogy a nemzeti érdekek ne szoruljanak háttérbe, hogy ne mélyüljenek el az eltérő gazdasági-társadalmi feltételekből adódó mesterséges szakadékok a nemzetrészek között. Ez mindannyiunk érdeke.
Magyar Hírlap, Budapest, 1998. május 2.