1999. december 9-én fogadta el a román törvényhozás a 187. sz. törvényt (Legea de acces la dosarul personal şi de deconspirare a Securităţii ca poliţie politică), amely létrehozta a kommunista állambiztonság irattárát vizsgáló bizottságot (Consiliul Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii CNSAS) és szabályozta működését. A parlament ellenőrzése alatt levő testületre bízták az ún. lusztráció elvégzését. Ez alatt az állambiztonsággal együttműködő közszereplők leleplezése és a tudományos kutatás, a korszak feldolgozásának elősegítése értendő. A testület további feladata megvizsgálni és eleget tenni a személyes dossziéba betekinteni kívánó magánszemélyek kéréseinek (petenţi). A törvény szerint minden román és külföldi állampolgárnak jogában áll kérvényezni CNSAS-tól saját megfigyelési dossziéjának kiadását.
1. Mit kell
tudnunk a saját dossziénkhoz való hozzáférésről?
2. Mit kell tartalmaznia
a saját dossziénkhoz való hozzáférés érdekében benyújtandó kérvénynek?
3. A kérvényhez
a következő iratokat kell csatolni...
4. A kérvényező
kérvényében igényelheti...
5. A közérdekű
információkhoz való hozzáférés jogának gyakorlása
1. Mit kell tudnunk a saját dossziénkhoz való hozzáférésről?
2. Mit kell tartalmaznia a saját dossziénkhoz való hozzáférés érdekében benyújtandó kérvénynek?
A kérvényt írásban kell elküldeni az Állambiztonsági Irattárakat Vizsgáló Országos Tanácshoz (C.N.S.A.S.)
3. A kérvényhez a következő iratokat kell csatolni:
4. A kérvényező kérvényében igényelheti:
A kérvény megérkezésétől számított harminc napon belül az Állambiztonsági Irattárakat Vizsgáló Országos Tanács írásban értesíti a kérvényezőt a vizsgálat megkezdésének időpontjáról.
5. A közérdekű információkhoz való hozzáférés jogának gyakorlása
Az 1999. évi 187-es sz. törvény 2. cikkelyének a-z. paragrafusaiban foglalt közméltóság vagy közalkalmazotti tisztségekbe való választásra vagy kinevezésre pályázó személyek, a büntetőjogi törvénynek megfelelően, kötelesek saját felelősségükre hiteles nyilatkozatot tenni arra vonatkozólag, hogy ügynökként vagy kollaboránsként tagjai voltak-e vagy sem az állambiztonsági szerveknek, mint politikai rendőrségnek. A 2. törvénycikk a-c. paragrafusaiban meghatározott közméltóság vagy közalkalmazotti tisztségekbe megválasztandó vagy kinevezendő személyek ellenőrzését hivatalból el kell végezni. Ugyanakkor a vizsgálat kötelező érvényű azon személyek esetében is, akiket a fentiekben meghatározott közméltóság vagy közalkalmazotti tisztségekbe ezen törvény hatályba lépése előtt megválasztottak vagy kineveztek, abban az esetben, ha ez a jelölésük alkalmával nem történt meg.
» Ezen jog gyakorlására jogosult mindazon román állampolgár, akinek állandó lakhelye az országban vagy külföldön van, az írott és az audiovizuális sajtó, a politikai pártok, a törvényes keretek között működő nemkormányzati szervezetek, az állami hatóságok és a közintézmények.
» Ezen jog gyakorlásának tárgyát képezheti bármely személy, aki valamely közméltóság vagy közalkalmazotti tisztségnek választás vagy kinevezés általi betöltésére pályázik (a közméltóság vagy közalkalmazotti tisztségekről az 1999. évi 187. sz. törvény 2. cikkelyének a-z. paragrafusai rendelkeznek).
» Választáson résztvevő jelöltek ellenőrzése esetén a Központi Választási Iroda és a megyei választási irodák a jelölések benyújtásától számított 24 órán belül elküldik a C.N.S.A.S. részére a jelöltek listáját.
» A vizsgálat kezdeményezésekor a C.N.S.A.S. értesítést küld a vizsgálat tárgyát képező személynek.
Link: https://www.cnsas.ro/main.html
Ha a CNSAS-hoz beadott kérvényre negatív válasz érkezik, a következő helyzet állhat fenn:
1) a kérvényező vagy átvilágítandó személy soha nem került az állambiztonság látókörébe, ezért róla nem készültek iratok,
2) a polgári titkosszolgálat (Serviciul Român de Informaţii SRI még nem adta át a CNSAS-nak a kérvényező/átvilágítandó személyről szóló iratcsomót,
3) a kérvényező/átvilágítandó személy iratait már átadták a CNSAS-nak, de még nem kerültek feldolgozásra és (normális esetben) nem kutathatóak,
4) a kérvényező/átvilágítandó személyt 1990 után is megfigyelés alatt tartották (vagy jelenleg is nyitott a dossziéja) és ezért a vonatkozó adatainak közzététele nemzetbiztonsági érdekeket sértene,
5) a kérvényező/átvilágítandó személy aktív tisztként szolgál, vagy polgári személyként 1990 után, bizonyos esetekben jelenleg is együttműködik a polgári vagy a katonai titkosszolgálattal.